Hakan Kodal, ULI Avrupa İcra Komitesi’nde - 9 Haziran 2003

Hakan Kodal, ULI Avrupa İcra Komitesi'nde

Gayrimenkul sektörü
Avrupa Birliği'ne girdi


Türkiye, dünyanın en önemli gayrimenkul organizasyonu olan ULI'da temsil edilen 9. Avrupa ülkesi oldu. GYODER Kurucu Başkanı
Hakan Kodal, ULI Avrupa İcra Komitesi'ne seçilirken, ULI
Türkiye Konseyi kuruldu


Türkiye, dünyanın en önemli gayrimenkul organizasyonunda temsil ediliyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Kurucu Başkanı Hakan Kodal, ULI (Dünya Gayrimenkul Enstitüsü-Urban Land Institute) Avrupa İcra Komitesi'ne giren ilk Türk oldu. GYODER'in girişimleriyle aynı zamanda ULI Türkiye Konseyi ve İcra Komitesi oluşturuldu.

Dünya genelinde 50 ülkeden üyelerin olduğunu belirten ULI Başkanı Richard Rosan, "ULI'da, 8 Avrupa ülkesi Konsey olarak temsil ediliyor. Türkiye'nin katılmasıyla bu sayı 9'a ulaştı. Türkiye'nin pekçok Avrupa ülkesinden önce ULI Avrupa'da temsili, ülkenizin dinamizmini ve Türkiye'ye verilen önemi gösteriyor. Halen Avrupa'da 1.500'ü aşkın üyesi bulunan ULI'da Konsey olarak temsil edilen belli başlı Avrupa ülkeleri ise İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika ve Portekiz" dedi.

ULI'ın dünyada gayrimenkul sektörünün tartışmasız lideri olduğunu vurgulayan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Gündoğar, şu anda Türk üyelerin sayısının 45 olduğunu söyledi. ULI Avrupa İcra Komitesi Üyesi Hakan Kodal ise, bu gelişmenin önemini şöyle açıkladı:

"Çevremizin gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilmesi için, gayrimenkul sektöründe ilgili tüm disiplinler arasında yaşanmış tecrübelerin paylaşılması gerektiğine inanan ULI'ın 100'ün üzerinde çalışanı ve yıllık 27 milyon doların üzerinde bir bütçesi bulunuyor. Sektörde etik değerlerinin oluşumu, araştırmaları, 300'den fazla kitabı, aylık sektör dergileri, eğitim ve konferansları, üniversiteler ile işbirlikleri ile ULI, dünyada gayrimenkul sektörünü yönlendiren en önemli organizasyon. GYODER'in öncülüğüyle Türkiye'nin pekçok Avrupa ülkesini geride bırakarak 9. ülke olarak ULI'yla işbirliğini başlatması gayrimenkul sektörümüzün geleceği açısından büyük önem taşıyor. "

Urban Land Institute, 1936 yılında Washington'da kuruldu. Dünyada 18 bini aşkın üyesi bulunan ULI, kar amacı gütmüyor. Kuruluş amacı, dünya toprağının en iyi şekilde kullanımı için sorumlu liderlik yapmak olan ULI, gayrimenkul sektörüyle ilgili 27 mesleki disiplini ve özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerde çalışanları bir araya getiriyor.